2010. május 25., kedd

Rakott padlizsán bulgurral és gombával



Nem tudom,ki hogy van vele, de nálam a főzés sok esetben úgy kezdődik, hogy hirtelen felindulásból megveszek valamit az üzletben. Jelen esetben ezt a padlizsánt...
Be kell vallanom,még sosem csináltam padlizsános ételt. Hacsak nem számítjuk bele ,hogy kb. 20 éve egyszer rántottam ki egyet. Azóta valahogy kimaradt, pedig szeretem a zöldséges ételeket. Talán az tartott vissza, hogy mindig azt olvastam, hogy csak fakéssel lehet szeletelni, meg vigyázni,nehogy keserű maradjon, stb. Túl komplikáltnak tűnt, azt meg nem szeretem...
De épp nemrégiben olvastam, hogy most már ezek a most kapható padlizsánok már nem keserűek, és nem kell vele annyit bíbelődni.
Szóval megvettem, hazajöttem, és elkezdtem a netet bújni valami jó kis recept érdekében.
Bár rengeteget találtam, de mindegyikhez hiányzott valami. Ebből is látszik,hogy mennyivel egyszerűbb lenne először receptet keresni, és aztán ahhoz megvenni a hozzávalókat.
Viszont így sokkal izgalmasabb, mert általában mikor nekiállok főzni, még akkor sem tudom,hogy mi lesz a végeredmény.
Szerencsére azért végül is egész jó kis étel kerekedett belőle.

Hozzávalók:

1 szép nagy padlizsán /kb.70 dkg/
15 dkg bulgur
1 dkg szárított gomba
1 doboz konzerv sampion
20 dkg mozzarella
4 dcl tejföl
2 szál újhagyma
2-3 gerezd fokhagyma
1 csokor petrezselyemzöld
csombor,kakukkfű,bazsalikom
só, csipetnyi őrölt bors
olívaolaj

A padlizsánt vágjuk kb. 0,5- 1 cm-es szeletekre. Használjuk nyugodtan fém kést, a lényeg,hogy rozsdamentes legyen. Nem kell besózni, és várni,hogy levet engedjen, rögtön mehet a serpenyőbe.
1 evőkanálnyi forró olívaolajon pirítsuk meg mindkét oldalát.Mikor kiszedtük, sózzuk meg.
Viszont itt ajánlom,hogy inkább hámozzuk le még nyersen, mert nekem néhol picit megégett a héja, és az már így kesernyés lett. De levágtam róla, úgyhogy azért nagyobb probléma nem volt vele.




A szárított gombát áztassuk be vízbe kb. 10 percre. Az újhagymát vágjuk karikára, és dobjuk a serpenyőben felforrósított olajra. Kis lángon, kevergetve pirítsuk üvegesre, majd adjuk hozzá a konzerv gombát és a levétől lecsepegtetett szárítottat is. Sózzuk, fűszerezzük, majd felöntjük egy kevés lével abból, amiben a gomba ázott.

Közben megfőzzük a bulgurt is. Elkészítési módja megegyezik a rizsével, csak nem kell olyan sokáig főzni. Tegyük forró olajra, kicsit pirítsuk át,majd öntsük fel dupla annyi vízzel, mint amennyi a bulgur volt. Forrástól számítva , lefedve 5 percig főzzük, majd zárjuk el alatta a tüzet, és hagyjuk tovább lefedve párolódni.
Mire megpuhul, addigra elkészül a gomba is, ekkor keverjük őket össze.Ekkor adjuk csak hozzá az apróra vágott petrezselyemzöldet.

Egy tűzálló tálat kenjünk ki egy kevés olívaolajjal, rakjuk rá a padlizsánt, majd a gombás bulgurt. A tejfölben keverjük el a reszelt fokhagymát, és a felét locsoljuk rá, majd jöhet a mozzarella fele, aztán ismét a padlizsán, bulgur, fokhagymás tejföl, és a mozzarella.
A tetejét hintsük meg egy csipetnyi frissen őrölt borssal, locsoljuk meg egy kevés olívaolajjal, és tegyük a 180 °C-ra előmelegített sütőbe.
Kb. 30 perc alatt készre sütjük.



Ehetjük önmagában is, de aki szereti, adhat mellé kapros-joghurtos szószt is.
Ezt nagyon egyszerű elkészíteni, a joghurtban keverjünk el egy kevés sót és az apróra vágott kaprot. A tányéron locsoljuk a rakott padlizsánra.



Megjegyzés:

-Ha kicsit több a padlizsán, az csak jót tesz az ételnek, legközelebb 1 kg-ból fogom csinálni.
-Ha van friss sampiongombánk, használhatunk azt is. Én most nem kaptam, ezért választotttam ezt a változatot. A szárított gombának intenzív íze van, ez kicsit feljavítja a konzervgomba ízét is.
- Mozzarella helyett használhatunk bármilyen más reszelni való sajtot is.

A bulgur Törökországban és a Közel-keleten kedvelt gabonatermék. Az éretlenül leszedett búzaszem, amelyet kevés ideig előfőznek vagy gőzölnek, majd a napon megszárítanak. Számos keleti országban fogyasztják köretként vagy különböző ételek alapanyagaként.

A bulgur lényegesen egészségesebb és gyorsabban elkészül, mint a rizs, glikémiás indexe is sokkal jobb. Ezért cukorbetegek is bátrabban fogyaszthatják, hiszen lassan emeli meg az inzulinszintet. Különösen magas az E-vitamin tartalma.

A bulgur kétféle méretben kapható: van nagyobb, fél-egész búzaszemekből álló, és egészen apróra tört, a búzadarához hasonlító.


1 megjegyzés:

Viki írta...

Jaj de kedvemre való ötletet kaptam most Tőled. A vásárlással-főzéssel én is ugyanigy vagyok. A padlizsánnal pedig kb én is valahogy igy jártam annó, s azóta sem mertem ujra hozzáfogni, de most nagyon felcsigáztál. Igérem, ha megcsinálom, azonnal be is számolok róla.
Nagyon-nagyon köszönöm ezt a receptet, megerősitettél padlizsán ügyben :))