2015. szeptember 26., szombat

Szezámmagos pácolt csirkemell falatkák



Nagyon gyorsan elkészíthető étel, bár az igaz, hogy egy kis előkészületet igényel. A legjobb, ha előző este bepácoljuk a csibemellet, de pár óra is elég neki. 

Hozzávalók:

0,5 kg csibemell
kb. 1 dl olívaolaj
0,5 citrom leve
1 tk. balzsamecetkrém
1 csapott ek. provence-i fűszerkeverék
(vagy tetszés szerint más fűszerek) 

só (parajdi)
utifűmaghéj
szezámmag

kókuszzsír a sütéshez




Az olívaolajat összekeverjük a citromlével, balzsamecetkrémmel és a fűszerkeverékkel. A sót ne tegyük bele, mert kivonja a húsból a vizet.. csak közvetlenül felhasználás előtt sózzuk a húsokat!
A csibemellet vékonyabb csíkokra vágjuk, és egy éjszakára (vagy pár órára) beletesszük a pácba. 
Sütés előtt a húsokat megsózzuk, és útifűmaghéjba forgatjuk. Felforrósított kókuszzsírba tesszük, és pár perc alatt mindkét oldaláról átsütjük. Tetszés szerinti körettel tálaljuk. 
Olyan lesz, mintha panír lenne rajta, de nem kell hozzá se liszt, se tojás. :)) 




2015. szeptember 24., csütörtök

Sült pisztráng



A halak közül nagy kedvencünk a pisztráng. Nincs benne sok szálka, nekem ez fontos szempont. Ami tele van szálkával, azt egyszerűen nem tudom rendesen enni, csak piszmogok vele. 
Igyekszem egyre gyakrabban beleilleszteni az étrendünkbe a halakat, hiszen nagyon egészségesek, ráadásul gyorsan elkészíthetőek.
A hagyományos fehér lisztes panír helyett most olyat kapott, ami a paleo diétában is fogyasztható. 


Hozzávalók:

2 db pisztráng
szezámmagliszt
nyílgyökérliszt
só, bors, őrölt pirospaprika
provence-i  fűszerkeverék 

kókuszzsír
olívaolaj



A halakat mossuk meg, és szárítgassuk le. Sózzuk meg kívül, belül. A belsejébe szórhatunk egy csipetnyi fűszerkeveréket is. 
A kétféle lisztet keverjük össze a fűszerekkel , és hempergessük meg benne a halakat. 
Egy hosszúkás edényben-serpenyőben forrósítsunk fele-fele arányban kókuszzsírt és olívaolajat, majd tegyük bele a halakat. Mindkét oldaláról süssük kb. 5-5 percig. Majd a serpenyővel együtt tegyük be a 200 °C-ra előmelegített sütőbe, és 15-20 perc alatt süssük készre. Félidőben óvatosan fordítsuk meg. 



Megjegyzés: olyan serpenyőt használjunk, aminek fém nyele van. Ha nincs ilyen, akkor a műanyag részt többszörösen tekerjük be alufóliával. 

Ha nincs kész fűszerkeverékünk,  készítsük el mi. Keverjünk össze szárított bazsalikomot, borsikafüvet, kakukkfüvet, rozmaringot és tárkonyt.  
A fűszerezést persze tetszés szerint variálhatjuk, és a saját ízlésünkhöz igazíthatjuk. :)




2015. szeptember 10., csütörtök

Paleo panír tippek



Igyekszem ritkán csinálni panírozott húst vagy zöldséget, egyúttal kerülni a bő zsírban-olajban sütést is. De néha jól esnek a hagyományos ételek, ízek. Vettem már kész paleo panírt, és nem volt rossz, de nem az igazi.. nekem kicsit édeskés íze volt, cukkininél mondjuk elment, de húshoz nem annyira jött be. 

Ez a kétféle mód vált be eddig a legjobban, és mind a kettő nagyon egyszerű. 
Az első a klasszikus panírt, a másik inkább a bundázást helyettesíti. Mennyiségeket nem írok, hiszen ez függ az alapanyag mennyiségétől is. Használhatóak húshoz és zöldségfélékhez is. 

Hozzávalók a panírhoz:

szezámmagliszt
nyílgyökérliszt
tojás
útifűmaghéj

Fele-fele arányban összekevertem a szezámmag- és nyílgyökérlisztet. Először ebbe, majd a felvert tojásba, és végül az útifűmaghéjba paníroztam a kiklopfolt, sózott csibemellet. Kókuszzsíron sütöttem ki. 



Hozzávalók a párizsias bundához:

mandulaliszt
tojás

A kiklopfolt, sózott csibemellet először a mandulalisztbe, majd tojásba forgattam, és a felhevített kókuszzsírban kisütöttem mind a két oldalán. 




2015. szeptember 6., vasárnap

Almás pite (paleo)



Almás pite.. aminek a neve nyugodtan lehetne diós pite is, ugyanis a tésztája nagyrészt abból van. Dió és alma, tökéletes páros egyébként is, és most nagyon jó, hogy ki lehet vele váltani a lisztet. A paleo diéta egyik sarkalatos pontja az édességek fogyasztása. A legjobb lenne teljesen elhagyni, de én azért nem vagyok ennyire mazochista.. Úgy gondolom, hogy néha ez is belefér, csak az alapanyagokra kell figyelni, és tényleg nem napi szinten enni. 
Érdekes módon amióta ezt a diétát (bár inkább életmódnak nevezném) követem, tényleg egyre kevésbé hiányzik az édes íz. Kb. kéthetente sütök valamit, de inkább még ritkábban. 
A receptet ezen a blogon találtam. Nagyon picit változtattam csak rajta, kis méretű tojásaim voltak, ezért kettőt tettem bele. Így viszont novelni kellett a kókuszliszt mennyiségét, és raktam bele egy kevés bambuszrostot is. Ez utóbbit nemrég vettem, és mindenhol dicsérték eddig, hogy javítja a kenyerek, stb. állagát.. gondoltam, rosszat itt sem tehetek vele. A szódabikarbónát meg kifelejtettem..  :)) 




Hozzávalók:

20 dkg darált dió
12 dkg kókuszliszt
2 evőkanál bambuszrost
10 dkg lágy kókuszzsír
2 kisebb tojás
csipet só
---
8 db közepes méretű alma
0,5 citrom leve
8 dkg eritrit
fahéj ízlés szerint
1 kiskanál vanília őrlemény

1 tojás a kenéshez 



Az almákat meghámoztam, és lereszeltem, fél citrom levével megcsurgattam. Egy lábasba felraktam párolódni, hozzáadtam a fahéjat, vaníliát és az eritritet is. Nem kell letakarni, így elfő belőle a felesleges víz, de kevergessük meg közben néha, nehogy leégjen. 
Ha elkészült kicsit hagyjuk kihűlni. 

A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, és kicsit pihentetjük. Majd két részre osztjuk, és két sütőpapír közt kinyújtjuk. Az alsóval együtt rögtön át is tudjuk tenni a tepsibe. Így nem ragad rá sem a deszkára, sem a nyújtófára. 
Rátesszük a tölteléket, és befedjük a tészta másik felével, amit szintén két sütöpapír között nyújtottunk ki. Picit puha volt a tészta, de meg lehetett oldani. Ahol sok volt, levágtam, és kipótoltam arra a részre, ahonnan esetleg hiányzott. 

Bekentem egy felvert tojással, villával megszurkáltam. 180 °C-ra előmelegített sütőben 40 perc alatt sült készre. 
Tálaláskor vaníliás porrá őrölt eritrittel szórtam meg. 

Másnapra is nagyon finom, a délutáni kávé mellé tökéletes volt. :)